Tempus Agrivoc

Projekat AGRIVOC fokusira se na unapređenje strukovnih studija u oblasti poljoprivrede (voćarstva, stočarstva, vinogradarstva, ratarstva i zaštite bilja) i prehrambene tehnologije. Projekat treba da unapredi znanje i praktičnu osposobljenost studenata za rad u poljoprivrednim i prehrambenim delatinostima kroz unapređenje kurikuluma studijskih programa i nastavnih predmeta, metodike izvođenja nastave i praktične nastave studenata. U protekloj deceniji reforme visokog obrazovanja u okviru Bolonjskog procesa, strukovne studije na Zapadnom Balkanu su zanemarene i nisu dobile toliko pažnje koliko i akademske studije. Stim u vezi, studijski programi strukovnih studija nisu prošli adekvatnu reformu i još uvek ih odlikuje pretežno teoretski sadržaj bez dovoljno praktičnog usavršavanja u realnom radnom okruženju. Imajući u vidu karakter strukovnih studija i činjenicu da one školuju kadar direktno za tržište rada, zanemarivanje strukovnih studija u procesu reforme i nedostatak praktične nastave u realnom radnom okruženju za posledicu su imali nisku zapošljivost studenata i opadanje interesovanja studenata za strukovne studije ali i nedostatak adekvatnih profila na tržištu rada.

Opšti cilj projekta je unapređenje strukovnih studija u oblasti poljoprivrede i prehrambene tehnologije na Zapadnom Balkanu. Specifični ciljevi projekta uključuju reformu i unapređenje kurikulima, unapređenje metodike izvođenja nastave, obuku nastavnog kadra, jačanje preduzetničke kompetencije, unapređenje participacije studenata u reformi i donošenju odluka, razvoj programa studentske prakse, osnivanje i opremanje Centra za praktičnu poljoprivredu i prehrambenu tehnologiju, umrežavanje sa lokalnom zajednicom, poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima i proizvođačima prehrambenih proizvoda kao i jačanje samoodrživosti Centra i izvođenja praktične nastave.

U skladu sa ciljevima Tempus programa, ovaj projekat takođe doprinosi:

• Promovisanju reforme i modernizacije visokog obrazovanja u partnerskim zemljama

• Poboljšanju kvaliteta i značaja visokog obrazovanja u partnerskim zemljama

• Izgradnji kapaciteta visokoškolskih ustanova u partnerskim zemljama i EU, posebno u oblasti međunarodne saradnje i trajnog procesa modernizacije, a kako bi im pomogli da sebe otvare ka društvu u celini

• Podsticaju recipročnog razvoja ljudskih resursa

• Poboljšanju umrežavanja među visokoškolskim ustanovama i naučnim institucijama u zemljama partnerima i članicama EU

• Poboljšanju međusobnog razumevanja između naroda i kultura u EU i zemljama partnerima

Nosilac projekta je Visoka poljoprivredno-prehrambena škola u Prokuplju a partneri su srodne visoke škole iz Požarevca, Valjeva i Vranja, Poljoprivredni fakulteti iz Banja Luke i Istočnog Sarajeva, 3 visokoobrazovne institucije iz 3 EU zemlje, Zapadnobalkanski socio-ekonomski centar i opština Prokuplje.

Partneri:

1. High Technical School of Professional Studies Pozarevac, RS